Mokra karma dla psów – jak ją wybrać?

2019-07-16
Mokra karma dla psów – jak ją wybrać?

Uzupełniająca czy podstawowa?

Karma mokra dla psów może stanowić żywienie podstawowe, czyli jedyny pokarm, który podawany jest zwierzęciu, jak również żywienie uzupełniające. Produkty pełnowartościowe, czyli zbilansowane zgodnie z potrzebami psa, zazwyczaj przewidziane są do samodzielnego podawania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby podawać je jako dodatek do karmy suchej z tej samej linii. Będzie to wówczas dla psa przede wszystkim urozmaicenie. Z kolei karmy uzupełniające są zazwyczaj oznaczone jako takie z uwagi na brak wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla psa na co dzień. Taką karmę można podawać wyłącznie jako dodatek do innego pożywienia pełnowartościowego. W przeciwnym wypadku można spowodować u psa znaczne niedobory.

Zalety mokrej karmy dla psów

Z uwagi na konsystencję karma mokra dla psów jest przez czworonogi zazwyczaj o wiele chętniej jedzona. Ma ona formę mięsa ugotowanego albo przetworzonego termicznie w inny sposób, a następnie zamkniętego w hermetycznym opakowaniu. Małe rozmiary tego opakowania sprawiają, że pokarm jest świeży i można zużyć go, zanim straci wartości odżywcze. Co więcej, w wielu przypadkach tego rodzaju karmy można też przechowywać w lodówce po otwarciu przez określony czas.

Mokra karma dla psów jest dobrym wyborem w przypadku wszystkich zwierząt, które mają problem z pobieraniem pokarmu. Nie wymaga dokładnego gryzienia, a ryzyko zakrztuszenia się jest w jej przypadku bardzo niskie. Z tego powodu podaje się ją zwykle najpierw jako pokarm dla szczeniąt, które przechodzą na stałe żywienie z mleka matki. Jest też polecana dla psów po zabiegach i operacjach, jako że lepiej się trawi i dodatkowo dostarcza psu wody.

W przypadku psów z nadwagą mokra karma jest lepszym wyborem, jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje zwierzę schudło. Zawiera zwykle o wiele mniej białka i tłuszczu, niż jest obecne w takiej samej porcji karmy suchej. To sprawia, że pies łatwiej się nią najada, jednocześnie mając mniej kalorii w pojedynczej dawce.

Przez wiele osób karma mokra dla psów wybierana jest jako bezpieczniejsza alternatywa aniżeli karma sucha. Faktycznie, jest ona zwykle mniej przetworzona i zawiera mniej konserwantów, przede wszystkim z uwagi na sposób przygotowania i pakowania. Niemniej nie oznacza to, że karma sucha jest trująca i niezdrowa. Mokry pokarm to często wybór osób, które chcą karmić psa bardziej naturalnie, ale nie mają czasu gotować mu posiłków.

Wady mokrej karmy dla psów

Jak można się domyślać, istnieją również wady tego rodzaju żywienia. Konsystencja, która jest dobra dla psów mających problem w obrębie jamy ustnej, nie wpływa na ścieranie zębów tak jak sucha karma. Konieczne jest więc podawanie psu naturalnych przysmaków, aby zminimalizować ryzyko odkładania się kamienia nazębnego.

W przypadku psów dużych ras żywienie mokrą karmą może być uciążliwe pod względem organizacyjnym i finansowym. Za dobrą jakością pokarmu idzie zwykle wyższa cena. Z kolei dawkowanie takich karm sprawia, że duży pies musi zjeść znacząco więcej pokarmu mokrego niż suchego. Wynika to przede wszystkim z zawartości wody – to ona sprawia, że pokarm ma większą objętość, ale jest mniej skondensowany pod kątem składników odżywczych. W rezultacie wiele psów jedzących mokrą karmę zwiększa częstotliwość i wielkość wypróżnień.

Z powyższego wynika również konieczność przygotowania sporych zapasów karmy, zwłaszcza dla psów większych ras. Zajmują one miejsce i wymagają przestrzeni w lodówce, jeśli opakowanie ma stać otwarte do następnego dnia.