Darmowa dostawa od 40,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Alergie pokarmowe u psów pracujących i sportowych – jak sobie radzić?

2020-11-25
Alergie pokarmowe u psów pracujących i sportowych – jak sobie radzić?

Współczesny związek człowieka z psem oparty jest na wielu czynnikach – środowiskowych, obyczajach, tradycjach dominujących w określonym miejscu, przede wszystkim jednak w sercu właściciela. To nasze przekonania, olbrzymia emocjonalność, rozumność i pragnienie budowania więzi doprowadziło psa do miejsca, w którym pełni rolę członka rodziny i nader wartościowego współtowarzysza codzienności. Z czasów, w których to czworonogi, o charakterze gospodarczym, nie posiadały żadnych praw pozostały nam tylko wspomnienia, do których wielu jednak nie chce wracać. Postrzeganie Natury, jako biernego podłoża dla ludzkiego rozwoju zastąpił obraz rzeczywistości, w której człowiek i pies współistnieją, a ich relacja opiera się na niepodważalnych wartościach – szacunku, miłości, trosce i zrozumieniu. Z nie tak dawno jeszcze nieprzyjaznej zwierzętom rzeczywistości wyłoniła się nowa – człowiek zapragnął mieć czworonożnego przyjaciela blisko siebie, w domowej, prywatnej przestrzeni. Więź ta wciąż jednak ewoluuje, zacieśniając się w oparciu o coraz bardziej solidne fundamenty. Wypracowywane każdego dnia współpraca, poszanowanie i wzajemne zrozumienie stały się podwalinami dla rozwoju nowej dziedziny, w której człowiek i pies, idąc ramię w ramię, realizują się, rozwijają, wzmacniają i spełniają.

Sporty kynologiczne – wyjątkowa płaszczyzna porozumienia międzygatunkowego

Psy, w szczególności te biorące udział w zawodach sportowych, wymagają od swych właścicieli i trenerów największej troski, ponieważ ich potrzeby odbiegają od standardów. I to zapewnienie im należytej opieki stanowi jedno z większych wyzwań. Wśród czworonogów mogących pełnić rolę użytkową w nowoczesnym jej rozumieniu znajduje się wiele ras, których przedstawiciele różnią się między sobą gabarytami, typem okrywy włosowej czy możliwościami motorycznymi. Wszystkie one jednak, niezależnie od wspomnianych różnic, borykają się z jednakowymi problemami, wynikającymi z hiperaktywności i towarzyszącymi jej efektami długotrwałego stresu. Co więcej, wszystkie te czworonogi, mimo swoich szczególnych cech, pozostają nadal psami, ze wszystkimi ich przypadłościami, schorzeniami i problemami dnia codziennego. Co zatem, gdy nasz przyjaciel, aktywny uczestnik wybranej dziedziny sportów kynologicznych cierpi na problemy alergiczne, jedne z najczęściej stwierdzanych przypadłości u współczesnych czworonogów? Jak sobie z nimi radzić? I co robić, by możliwie najmniej obciążać wrażliwy psi organizm, a jednocześnie maksymalnie wykorzystywać jego wyjątkowe możliwości psychofizyczne?

Stres i reakcje alergiczne, jako zdrowotne czynniki uniemożliwiające pracę

Częstotliwość alergii pokarmowych w ostatnich latach zwiększyła się, a wraz z nią zintensyfikował się rozwój diagnostyki i badań nad ich przyczynami. Choć wiele kwestii wciąż pozostaje niewyjaśnionych, wiadomym jest, że alergia pokarmowa może wystąpić niezależnie od etapu życia, płci, rasy czy umaszczenia. Ze względu na rosnącą konieczność dostosowania metodyki żywienia do szczególnych wymagań organizmów psich sportowców, na rynku karm od lat występują specjalistyczne produkty dedykowane tej grupie, w której bezpieczny, zrównoważony i zdrowy sposób żywienia jednoznaczny jest ze spełnianiem wymogów specyficznych ograniczeń w diecie.

Do najczęstszych objawów klinicznych, występujących u psów z alergiami pokarmowymi zalicza się długotrwały i maniakalny świąd, który drastycznie zwiększa objawy stresu. Stanowią one poważny problem w przypadku czworonogów pracujących i sportowych, u których opanowanie psychofizyczne jest warunkiem nieodzownym do osiągania pożądanych efektów i sukcesów. Maniakalne zachowania, takie jak wygryzanie, drapanie i wylizywanie skóry, przypominające reakcje typowe dla alergii na pchły, atopowego zapalenia skóry lub ucha zewnętrznego, nie tylko zwiększają wspomniane objawy stresu, ale swą uciążliwością przyczyniają się do wielokrotnych rezygnacji z zadań, związanych z aktywnością zawodową lub sportową. Rozwiązaniem w walce z alergią u psów pracujących i sportowych jest właściwie dobrana dieta, odpowiadająca rzeczywistym, indywidualnym potrzebom tych czworonogów.

Gotowe diety hipoalergiczne a pełnowartościowe karmy monobiałkowe

Pragnąc zapewnić psu podaż niezbędnych składników odżywczych, właściwego poziomu energii metabolicznej niezbędnej przy hiperaktywności, a także zagwarantować mu bezpieczeństwo żywienia, gdy wykazuje on wyraźne tendencje do alergii, istotą jest wybór odpowiednio opracowanej formuły żywieniowej. Półki na rynku pet-food uginają się pod ciężarem produktów sygnowanych hasłem „hypoallergenic”. Te dedykowane psim alergikom produkty, choć pełnowartościowe, często jakości premium, a nawet super premium i human grade, cechują się niestety również obniżoną smakowitością. To poważny problem w przypadku psów, u których dodatkowe bodźce zachęcające go spożywania posiłków, w szczególności w sytuacjach wysoce stresowych, liczą się podwójnie. Co więcej, specjalistyczne receptury hipoalergiczne oparte są na bazie z hydrolizatu białkowego, zmniejszającego prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji immunologicznej ze strony psiego organizmu. Zmniejszającego, nie całkowicie eliminującego i to należy podkreślić.

Istotnym czynnikiem alergennym mogą okazać się również inne surowce danej diety oraz substancje nie wymienione w składzie (dostające się do worka, jako zanieczyszczenia produkcyjne, transportowe i magazynowe, a także już po jego otwarciu przez konsumenta). Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją dla czworonożnego sportowca jest zatem indywidualny dobór diety, opartej na jednym, nietypowym, wyselekcjonowanym źródle białka jak np. karma z kaczką dla psów marki Caniwild. Istotne są także sumiennie przeprowadzane próby eliminacyjne i prowokacyjne.

Dieta dla alergika bez „hypoallergenic” w nazwie – czy to możliwe?

Obniżona smakowitość karm hypoallergenic wydaje się dyskwalifikować je, jako rozwiązanie dla wybrednych psów lub tych, narażonych na duży stres, a w efekcie zmniejszony apetyt. Jak zatem zapewnić psiemu alergikowi pokarm odpowiadający jego szczególnym potrzebom fizjologicznym, a jednocześnie wysoko energetyczny i równie smakowity? Obecnie rynek karm rozrósł się tak bardzo, a wybór produktów pełnoporcjowych jest tak duży, że bez wątpienia każdy znajdzie coś odpowiedniego dla ukochanego pupila. Wystarczy poświęcić nieco więcej uwagi monobiałkowym karmom jakości premium, opartym na innowacyjnych lub nietypowych źródłach protein, jak produkty Caniwild linii Pure Venision z dziczyzną i łososiem. Pośród najczęstszych alergenów wyszczególnia się produkty zbożowe, soję, kukurydzę, ryż, białko wołowe, drobiowe, mleko krowie oraz jaja. Oznacza to, że rozpoczynając dietoterapię należy sięgać po produkty, w których nie znajdziemy czynników alergizujących naszego psa. Co zrobić jednak, gdy nie mamy pewności na co jest on uczulony? Lub, gdy czas nie pozwala nam na długotrwałe próby eliminacyjno-prowokacyjne, a nasz pies, walczący z dotkliwymi objawami czuje się coraz gorzej, choć tak naprawdę jest zdrowym, w pełni sił czworonogiem? Warto wówczas zaryzykować i zupełnie zmienić skład karmy. Wcześniej podawana dieta oparta była na kurczaku i ryżu? Wyeliminujmy oba surowce, na rzecz nowoczesnych, pełnowartościowych propozycji: mięsa z królika, kaczki, strusia, dziczyzny, jagnięciny oraz batatów, ziemniaków czy tapioki – do wyboru do koloru. Zwróćmy szczególną uwagę na strawność produktu oraz na preferencje naszego psa. Jeżeli wiemy, że nade wszystko nie znosi ryb, nie fundujmy mu dodatkowego stresu, karmiąc go dietą bogatą w świeżego pstrąga czy łososia. Zamiast rozwiązać naglący problem, doprowadzimy do tego, że przyjdzie nam borykać się z kolejnym.

Ważne, by u tak wymagających czworonogów wybierać mądrze i ściśle przestrzegać zasad nieurozmaicania diety oraz prawidłowego przechowywania zarówno karmy, jak i odpowiednio dobranych przysmaków. Pies z alergią to nadal silna osobowość, wyraźne preferencje i indywidualne potrzeby. Dieta typu hypoallergenic, choć wydaje się najprostszym rozwiązaniem, wcale nie musi być tą najlepszą. Czasami warto sięgnąć głębiej, wybierając spośród wartościowych, nowoczesnych produktów, takich jak innowacyjne karmy pełnowartościowe Caniwild, opartych na nietypowych surowcach o sprawdzonym pochodzeniu. Taki wybór może bowiem zagwarantować nie tylko bezpieczeństwo żywienia, ale i bogactwo wartościowych składników, których w okresach zwiększonej aktywności i hiperaktywności najbardziej potrzebuje psi zawodnik.

Polecane

Caniwild Puppy Free run Chicken & Turkey 2kg Kurczak, Indyk i Łosoś

Caniwild Puppy Free run Chicken & Turkey 2kg Kurczak, Indyk i Łosoś

54,60 zł brutto1365 pkt.
27,30 zł / kg brutto
Caniwild Puppy Free run Chicken & Turkey 6kg Kurczak, Indyk i Łosoś

Caniwild Puppy Free run Chicken & Turkey 6kg Kurczak, Indyk i Łosoś

138,10 zł brutto3452.50 pkt.
23,02 zł / kg brutto
Caniwild Puppy Free run Chicken & Turkey 12kg Kurczak, Indyk i Łosoś

Caniwild Puppy Free run Chicken & Turkey 12kg Kurczak, Indyk i Łosoś

232,00 zł brutto5800 pkt.
19,33 zł / kg brutto
Caniwild Puppy Large Gentle Salmon 2kg Łosoś

Caniwild Puppy Large Gentle Salmon 2kg Łosoś

54,70 zł brutto1367.50 pkt.
27,35 zł / kg brutto
Caniwild Puppy Large Gentle Salmon 12kg Łosoś

Caniwild Puppy Large Gentle Salmon 12kg Łosoś

229,00 zł brutto5725 pkt.
19,08 zł / kg brutto
Caniwild Adult Gentle Trout with Salmon 2kg Łosoś i Pstrąg

Caniwild Adult Gentle Trout with Salmon 2kg Łosoś i Pstrąg

56,30 zł brutto1407.50 pkt.
28,15 zł / kg brutto
Caniwild Adult Gentle Trout with Salmon 6kg Łosoś i Pstrąg

Caniwild Adult Gentle Trout with Salmon 6kg Łosoś i Pstrąg

139,60 zł brutto3490 pkt.
23,27 zł / kg brutto
Caniwild Adult Gentle Trout with Salmon 12kg  Łosoś i Pstrąg

Caniwild Adult Gentle Trout with Salmon 12kg Łosoś i Pstrąg

234,70 zł brutto5867.50 pkt.
19,56 zł / kg brutto
Caniwild Adult Meadow Lamb 2kg Jagnięcina

Caniwild Adult Meadow Lamb 2kg Jagnięcina

55,70 zł brutto1392.50 pkt.
27,85 zł / kg brutto
Caniwild Adult Meadow Lamb 6kg Jagnięcina

Caniwild Adult Meadow Lamb 6kg Jagnięcina

144,30 zł brutto3607.50 pkt.
24,05 zł / kg brutto
Caniwild Adult Meadow Lamb 12kg Jagnięcina

Caniwild Adult Meadow Lamb 12kg Jagnięcina

234,60 zł brutto5865 pkt.
19,55 zł / kg brutto
Caniwild Adult Pure Venision 2kg Jeleń i Łosoś

Caniwild Adult Pure Venision 2kg Jeleń i Łosoś

65,40 zł brutto1635 pkt.
32,70 zł / kg brutto
Caniwild Adult Pure Venision 6kg Jeleń i Łosoś

Caniwild Adult Pure Venision 6kg Jeleń i Łosoś

164,70 zł brutto4117.50 pkt.
27,45 zł / kg brutto
Caniwild Adult Pure Venision 12kg Jeleń i Łosoś

Caniwild Adult Pure Venision 12kg Jeleń i Łosoś

276,40 zł brutto6910 pkt.
23,03 zł / kg brutto
Caniwild Adult Freshly Prepared British Duck 2kg Kaczka

Caniwild Adult Freshly Prepared British Duck 2kg Kaczka

55,20 zł brutto1380 pkt.
27,60 zł / kg brutto
Caniwild Adult Freshly Prepared British Duck 6kg Kaczka

Caniwild Adult Freshly Prepared British Duck 6kg Kaczka

142,30 zł brutto3557.50 pkt.
23,72 zł / kg brutto
Caniwild Adult Freshly Prepared British Duck 12kg Kaczka

Caniwild Adult Freshly Prepared British Duck 12kg Kaczka

238,70 zł brutto5967.50 pkt.
19,89 zł / kg brutto
Caniwild Adult Large Free run Turkey 2kg Indyk

Caniwild Adult Large Free run Turkey 2kg Indyk

54,60 zł brutto1365 pkt.
27,30 zł / kg brutto
Caniwild Adult Large Free run Turkey 12kg Indyk

Caniwild Adult Large Free run Turkey 12kg Indyk

229,60 zł brutto5740 pkt.
19,13 zł / kg brutto
Caniwild 80/20 Gentle Fish Grain-Free all life stages Treats 100g

Caniwild 80/20 Gentle Fish Grain-Free all life stages Treats 100g

28,50 zł brutto712.50 pkt.
0,29 zł / g brutto
Caniwild Adult Freshly Prepared British Duck próbka 100g Kaczka

Caniwild Adult Freshly Prepared British Duck próbka 100g Kaczka

3,50 zł brutto87.50 pkt.
35,00 zł / kg brutto
Caniwild Adult Meadow Lamb próbka 100g Jagnięcina

Caniwild Adult Meadow Lamb próbka 100g Jagnięcina

3,50 zł brutto87.50 pkt.
35,00 zł / kg brutto
Caniwild Adult Pure Venision próbka 100g Jeleń i Łosoś

Caniwild Adult Pure Venision próbka 100g Jeleń i Łosoś

3,50 zł brutto87.50 pkt.
35,00 zł / kg brutto
Caniwild Adult Small Gentle Trout with Salmon 2kg Łosoś i Pstrąg

Caniwild Adult Small Gentle Trout with Salmon 2kg Łosoś i Pstrąg

57,30 zł brutto1432.50 pkt.
28,65 zł / kg brutto
Caniwild Adult Small Gentle Trout with Salmon 6kg Łosoś i Pstrąg

Caniwild Adult Small Gentle Trout with Salmon 6kg Łosoś i Pstrąg

144,50 zł brutto3612.50 pkt.
24,08 zł / kg brutto
Caniwild Adult Small Free run Chicken 6kg Drób

Caniwild Adult Small Free run Chicken 6kg Drób

138,70 zł brutto3467.50 pkt.
23,12 zł / kg brutto
Caniwild Adult Small Free run Chicken 2kg Drób

Caniwild Adult Small Free run Chicken 2kg Drób

54,60 zł brutto1365 pkt.
27,30 zł / kg brutto
Caniwild Adult Small Free run Chicken próbka 100g Drób

Caniwild Adult Small Free run Chicken próbka 100g Drób

4,00 zł brutto100 pkt.
40,00 zł / kg brutto
Caniwild Adult Dog Breeders Hypoallergenic Formula 15kg

Caniwild Adult Dog Breeders Hypoallergenic Formula 15kg

169,60 zł brutto4240 pkt.
11,31 zł / kg brutto
Caniwild Adult Dog Breeders Hypoallergenic Formula próbka 100g

Caniwild Adult Dog Breeders Hypoallergenic Formula próbka 100g

2,90 zł brutto72.50 pkt.
29,00 zł / kg brutto
Caniwild Adult Small Meadow Lamb 6kg Jagnięcina

Caniwild Adult Small Meadow Lamb 6kg Jagnięcina

149,60 zł brutto3740 pkt.
24,93 zł / kg brutto
Caniwild Adult Small Meadow Lamb 2kg Jagnięcina

Caniwild Adult Small Meadow Lamb 2kg Jagnięcina

59,70 zł brutto1492.50 pkt.
29,85 zł / kg brutto
Caniwild Adult Small Meadow Lamb próbka 100g Jagnięcina

Caniwild Adult Small Meadow Lamb próbka 100g Jagnięcina

4,00 zł brutto100 pkt.
40,00 zł / kg brutto
Caniwild Adult Aberdeen Angus Beef próbka 100g Wołowina Angus

Caniwild Adult Aberdeen Angus Beef próbka 100g Wołowina Angus

3,50 zł brutto87.50 pkt.
35,00 zł / kg brutto
Caniwild Adult Aberdeen Angus Beef 2kg Wołowina Angus

Caniwild Adult Aberdeen Angus Beef 2kg Wołowina Angus

58,60 zł brutto1465 pkt.
29,30 zł / kg brutto
Caniwild Adult Aberdeen Angus Beef 6kg Wołowina Angus

Caniwild Adult Aberdeen Angus Beef 6kg Wołowina Angus

149,40 zł brutto3735 pkt.
24,90 zł / kg brutto
Caniwild Adult Aberdeen Angus Beef 12kg Wołowina Angus

Caniwild Adult Aberdeen Angus Beef 12kg Wołowina Angus

248,70 zł brutto6217.50 pkt.
20,72 zł / kg brutto
Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850 g

Caniwild Beef with Vegetables – puszka z zamykanym wieczkiem – 850 g

13,90 zł brutto347.50 pkt.
16,35 zł / kg brutto
Caniwild Puppy Small Free run Turkey & Duck 6kg Indyk i Kaczka

Caniwild Puppy Small Free run Turkey & Duck 6kg Indyk i Kaczka

138,10 zł brutto3452.50 pkt.
23,02 zł / kg brutto
Caniwild Puppy Small Free run Turkey & Duck 2kg Indyk i Kaczka

Caniwild Puppy Small Free run Turkey & Duck 2kg Indyk i Kaczka

54,60 zł brutto1365 pkt.
27,30 zł / kg brutto

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep (znajdujący się pod adresem followthenature.pl) przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, np. adres IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań.

Wyrażam zgodę na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, w tym z plików cookies, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez firmę "FOLLOW THE NATURE" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ oraz jej partnerów, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności).

Niezależnie od tego, masz również prawo odmówić wyrażenia zgody na korzystanie w Internecie ze wspomnianych wyżej technologii, dostępu do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywania oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez firmę "FOLLOW THE NATURE" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ oraz jej partnerów, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności). W tym celu kliknij: „ NIE WYRAŻAM ZGODY ” bądź dokonaj zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej, z której aktualnie korzystasz (w zakresie plików cookies). Więcej informacji dowiesz się ze strony Polityka prywatności i cookies.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel